فرسوده سازی پشت نقاب نوسازی

مسعود شهبازی نیا – مدیر تحقیق و توسعه گروه مهندسی باستان پل

خانه ها و سازه­ ها در کشورهای توسعه یافته سرمایه­ های ملی آن کشور محسوب می­شوند از این رو نظارت جدی بر شیوه ساخت و ساز وجود دارد و قوانین مشخص و محکمی جهت تایید فنی مصالح و صلاحیت سازندگان تدوین شده است. همین امر موجب افزایش کیفیت و به­ طبع آن افزایش عمر ساختمان­ها تا دویست سال می­ شود. در این کشورها به ندرت اتفاق می­افتد که خانه­ های قدیمی به اصطلاح کلنگی شده و تخریب شوند بلکه عمدتا تعمیر می شوند و مجددا مورد مصرف قرار می­گیرند.

 

wallcrete دیوار پیش ساخته و پانل سبک بتنی
مهندسین مشاور ساختمان باستان پل

 

در کشور ما متاسفانه نظارت­های ناکافی و نگاه حداقلی باعث شده است که ساختمان­ها در زمانی کوتاه از حیز انتفاع خارج شده و نیاز به تخریب و بازسازی داشته باشند.

کیفیت پایین بناهای ساخته شده موجب تحمیل هزینه­ های هنگفت به کشور و تضییع ثروت ملی می­شود. میلیاردها تومان صرف ساخت بناهای مختلف اعم از مسکونی، تجاری، اداری و حتی بیمارستانی می شود اما با یک بحران حداقلی مانند سیل، زلزله و آتش سوزی به راحتی تخریب شده و از بین می رود و هزینه های صرف شده نیز در یک روز نابود می­شوند.

ساختمان­ سازی در کشور ما عمدتا توسط افرادی صورت می­ گیرد که تخصصی در این رابطه ندارند، بسیاری از افراد  خانه ­های خود را با نظارت و هزینه شخصی می­سازند. اما سوال اینجاست، مگر می­شود فعالیت و اعطای مجوز در حوزه ای با این درجه از اهمیت را به افراد غیرمتخصص و بدون دانش فنی سپرد؟

تصور کنید هر یک از افراد جامعه اتومبیل­ های شخصی­شان را خودشان بسازند و نظارتی هم روی کیفیت و دوام و ایمنی آن­ها نباشد، یا افرادی بدون تخصص کافی و برای کسب سود وارد حوزه ساخت اتومبیل شوند و محصولاتشان را بدون قبول مسئولیت­های آتی به مردم بفروشند.

به طور معمول ارزش خانه­ ها و آپارتمان­ها چندین برابر ارزش خودروها می باشد و خطرات و هزینه­ ها­ی خرابی خانه ها نیز چندین برابر خودرو­ها می باشد اما چرا نظارت و توجه کافی روی صنعت ساختمان وجود ندارد و ورود به این صنعت بدون تخصص­های اولیه نیز امکان پذیر است؟

پاسخ این است که نگاه حداقلی به صنعت ساختمان معلول نگاه مسئولین به این صنعت می­باشد. از دیدگاه مسئولین، تولید شغل، از ایمنی و جان افراد و اتلاف گسترده منابع اهمیت بیشتری دارد و این نگاه در مسئولین وجود دارد که در صورت اهتمام به اجرای کامل مقررات حجم فعالیت­های ساختمانی کم شده و افراد شاغل بیکار می­شوند. اما واقیعت این است با استاندارسازی و نظارت و سخت­گیری در حوزه ساختمان دانش فنی کارگران نیز افزایش یافته و این افراد به جای کار یدی به کار فنی و تخصصی خواهند پرداخت.

با اهتمام به اجرای قوانین، زنجیره تامین مواد و مصالح ساختمانی نیز استاندارد شده و محصولات پایه با کیفیت بالا وارد صنعت ساختمان می شوند.

با جستجوی ساده در ساختمان­های در حال ساخت مشاهده می کنیم، مصالح خارج از رده و غیراستاندارد در ابعاد گسترده و حتی در مناطق با تمکن مالی بالا به وفور در حال استفاده­است به عنوان مثال، یکی از دلایل عمده تلفات در زلزله­ی اخیر کرمانشاه ناشی از خرابی اجزای غیرسازه­ای مانند دیوارهای داخلی و خارجی بوده است که عمده مصالح به کار رفته در آنها نیز مصالح سنتی از قبیل سفال و بلوک بوده است که ضعف ساختاری در برابر زلزله دارد. اما با فقدان نظارت و دانش فنی، همین مواد و مصالح عینا در ساختمان­های بلند مرتبه تهران نیز در حال استفاده است ودر صورت بروز یک حادثه حجم تلفات خانه های نوساز ساخته شده با مصالح سنتی به دلیل ارتفاع و ابعاد بزرگتر به مراتب بیشتر از خانه های فرسوده و نوسازی نشده خواهد بود.

شرکت ساختمانی و مهندسین مشاور باستان پل با توجه به اهمیت صنعت ساختمان اهتمام به فرهنگ­سازی در حوزه استفاده از مصالح و تکنولوژی­ های نوین ساختمانی دارد و ماموریت خود را بهبود کیفیت صنعت ساختمان و کمک به صنعتی سازی در این حوزه قرار داده است. این شرکت با معرفی محصولات و تکنولوژی های  نوین ساختمانی مانند جداگرها و میراگرهای لرزه ای، دیوارهای سبک بتنی والکریت، سیستم های سازه ای نوین و غیره  در مسیر بهبود صنعت ساختمان قدم برداشته اشت و عقیده دارد به کارگیری فناوری های نوین علی رغم افزایش اندک هزینه­ های اولیه موجب حفظ دارایی ها ملی و افزایش طول عمر بناها می­شود.